Košík:je prázdny
cena:0.00,- €
5/5
 Rýchly kontakt
HOBBYBORG s.r.o.
  tel.: +421 908 527 406
 

QR code
krátky popis banneru

Výroba trička s farbami MARABU TEXTIL PLUS

  • Pridané: 07.02.2016   |   Autor: Tomáš Bodnár   |   110 čítaní / zobrazení
Výroba trička s farbami MARABU TEXTIL PLUS

(autor článku: Tomáš Bodnár)
 
Keď sa mi prvýkrát dostali do rúk farby MARABU TEXTIL PLUS chcel som ich hneď vyskúšať a preto som ponúkol známym v mojom okolí či by nechceli nejaké tričká. Zároveň som chcel s farbami vyskúšať aj nedávno zaobstaraný kompresor na airbrush, ktorý sa podarilo zohnať pre náš modelársky krúžok. Na moju ponuku trička zareagoval kamarát a hneď mi poslal aj predlohu. Bolo to logo z hry Ingress. Tak som sa do toho hneď pustil.
 
Moje skúsenosti s airbrushom boli -  žiadne :). Táto technika maľovania/striekania sa mi však  už dlhšiu dobu veľmi páčila, takže videí na internete  už pred zakúpením mašinky som mal napozeraných dosť. Lenže ako všetci dobre vieme, pozerať  niečo na videu a potom to robiť vlastnými rukami doma je niečo úplne iné. Nasledovalo preto zopár skúšobných obrazcov, ktoré si radšej nechám len pre seba :)

Výroba šablóny:
Šablónu som sa rozhodol vyrobiť zo samolepiaceho papieru a ten nalepiť na  tričko. Keby som šablónu iba prikladal k tričku, tak by mi to podfukovalo a farba by sa dostala aj tam kde nechcem ( to mám z videa na nete). Tie samolepiace papiere sa dajú zohnať v papierníctve – sú určené na tlač štítkov na listy a balíky.  Len pozor ! Dajú sa kúpiť v rôznych variantoch. Odporúčam kúpiť variantu, kde je celá A4 celá a nastiháte si potrebnú veľkosť sami. Ďalšie sú  rôzne už vopred narezané na menšie štítky, z nosnej A4 si odlepíte už narezané samolepiace štítky.
 
Na samolepiaci papier som vytlačil predlohu a veľmi ostrým skalpelom šablónu vyrezal.


 












Príprava a výroba trička:

 
Tričko alebo iné oblečenie musí byť pred maľovaním vypraté a zbavené všetkých žmolkov. Tričko som  natiahol na pevnú podložku zo styroduru a nalepil šablónu. Tričko nesmie byť  veľmi natiahnuté – po odobratí z podložky by sa  výsledný obraz deformoval keď sa látka stiahne späť. Malo by to byť iba narovnané a možno jemne, ale naozaj jemne napnuté nech  nie je zvlnené.  Potom nasledovalo nalepenie šablóny a už konečne samotné striekanie.Na druhý deň keď už farba poriadne vyschla som  môj výtvor zafixoval žehličkou. Žehlí sa  z lícovej strany cez inú látku a na teplote bavlny.


 
































Tričko bolo hotové, odovzdal som ho kamarátovi a poprosil neskôr o spätnú väzbu ako farba drží.
 
Ubehlo pár mesiacov a spätné väzby sú zatiaľ dobré. Aj po XY praniach farba stále drží. Teplota prania by však nemala prekročiť 60°C, ale asi najlepšie je aj tak prať len pri 40°C – je tam istota, že motív vydrží dlhšie.

 
    Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

    pridať komentár